1 Şubat 2011 Salı

KABIZLIĞA TEK ÇARE KAYISI

Yazı yazmak için çok az zamanım oluyor genelde. Ufaklıklar uyurken hemen açıp bilgisayarı yazmaya çalışıyorum. Buyüzden yine yazıma giriş gelişme sonuç bölümleri ekleme kaygısı gütmeden hemen konuya gireceğim.

Oğlum 7 aylıkken kabız oldu, günlerce aylarca sancısını birlikte çektik. Poposu çatladı,kanadı, günlerce zorlandı tuvalete çıkamadı. Doktorumuzun tabiriyle keçi pisliği gibi kaka yapıyordu. Aylarca dufalac adında bir şurup ve gliserin fitiller kullandık. Artık 1 yaşına gelmişti oğlum ama hala kabızlığına çare bulamamıştı TIP.


Çeşitli araştırmalarım ve deneyimlerimiz sonunda çareyi bulduk. KAYISI...
Çok basit bir bilgi herkesin bildiği bir şey kabızlığa kayısının iyi gelmesi diyeceksiniz ama öyle değil.

Kayısıyı gün içinde alıp yedi sonuç alamadık.
Kayısı kompostosu olarak içti sonuç alamadık.
Kayısı püresi olarak yedi sonuç alamadık.

Ancak kayısı püresini sabah kahvaltı olarak tükettiği zaman herşey yoluna girdi.
3-4 adet kayısıyı bir miktar su ile kaynatıp blendır ile püre haline getirip sabahları kahvaltı olarak oğluma bunu yedirdim.
Bazen yoğurtla karıştırdım bazen sade yedirdim ve Elhamdülillah bir ay kadar kısa bir sürede kabızlık sorunumuz birdaha hiç başlamamak üzere bitti. Şu anda 2 yaşında bazen günde 2 muz yiyor, katı gıdalarla besleniyor ama asla kabız olmuyor.

Not : Kuru kayısı seçerken güneşte kurutulmuş olması önemli.

1 yorum:

  1. Selamlar bizde kolay kaka yapması için bu kayısı puresini deniyorum sorum şu kahvaltıda bi ay boyunca sadece püre mi verdiniz yanında bişey yemedi mi oğlum 2.5 yaşında

    YanıtlaSil